Jade: Klenot země, který okouzlí vaši duši
Jade je drahý kámen, který má v mnoha kulturách speciální význam. Často se spojuje s dlouhověkostí, hojností a ochranou. Jeho atraktivní zelená barva a lesk mu dodávají jedinečnou estetickou hodnotu a proto je často využíván ve šperkařství. V této souvislosti se často objevuje jako materiál pro luxusní náramky, náhrdelníky nebo prsteny. Dnešní moderní trh nabízí jak přírodně těžené jadeity, tak uměle vyrobené repliky. V tomto článku se zaměřím na historii a faktory ovlivňující cenu tohoto fascinujícího kamene.
Historie jadu
Historie jadu sahá až do prehistorických dob, kdy byl používán jako ozdoba a amulet. V období mezi 3000–1500 př. n. l. byly nalezeny první artefakty vyrobené z tohoto drahého kamene v Asii a Jižní Americe. Starověcí Egypťané ho také znali a používali k výrobě šperků a rituálních předmětů.
V historii jadu měla důležitou roli čínská kultura, kde byl považován za nejcennější ze všech drahokamů již od nejstarších dob dynastie Šang. Čínští panovníci si ho vážili nejen pro jeho estetickou hodnotu, ale i kvůli jeho symbolice spojené s bohatstvím, mocí a dlouhověkostí.
V průběhu středověku se jadeit stal módním trendem v Evropě díky objevům nových cest a obchodních kontaktů s Asii. Západu se stal oblíbeným materiálem pro výrobu šperků, uměleckých předmětů, ale i reliéfních sošek.
Dnes je jadeit stále velmi ceněným minerálem po celém světě, zejména díky své krásné zelené barvě, tvrdosti a výjimečné čistotě. Novodobí designéři stále více objevují jeho potenciál a kombinují ho s moderními materiály, aby vytvořili unikátní šperky a klenoty, které jsou ceněny po celém světě.
Vlastnosti a typy jadu
Jad je slovo, které může vyvolat mnoho asociací - od jedovatých hadů a pavouků po drahé a vzácné kameny. V tomto případě se budeme zabývat jadem jako kamenem, který má řadu vlastností a typů.
Jad patří mezi nejznámější a nejcennější drahé kameny na světě. Jeho přirozené barvy jsou zelená, bílá a červená, ale existují také modré a fialové varianty. Je velmi tvrdý, dosahuje na Mohsově stupnici tvrdosti hodnoty 6,5 až 7 a jeho hustota se pohybuje kolem 3,3 g/cm³.
Kromě vlastností jako tvrdost a barva je jad také rozdělen do několika typů podle své struktury. Nejobvyklejší typ je nefrit, který obsahuje vlákna asbestu tkaná do tvaru krunýřů z krystalů ze serpentinu. Další typem je jadeit, který se skládá z intergrowth krystalů pyroxenu. Tyto krystaly jsou velmi malé (ponejvíce 20 µm) a bezbarvé.
V posledních desetiletích se objevila i syntetická verze jadu s názvem "new jade" neboli "serpentinova jade". Tento umělý materiál vypadá velmi podobně jako přírodní jad, ovšem je mnohem levnější, což z něj činí méně cennou alternativu.
Ačkoliv jad patří mezi nejstarší a nejcennější drahé kameny na světě, stále je plný tajemna a fascinace. Díky své unikátní kombinaci vlastností a typů si udržuje své místo ve šperkařském průmyslu i v kolekcích po celém světě.
Původ a těžba jadu
Jade je drahý kámen původem z Asie, který se těží zejména v Číně, Barmě a Guatemale. Historicky byl jade velmi ceněn ze svých léčivých vlastností a považoval se za ochranný kámen. Jad je také znám pro svou tvrdost a odolnost, což ho činí ideálním pro řezání a vytváření soch. Těžba jadu je extrémně náročná, protože se nachází hluboko pod zemí a musí být extrahován ručně. Tento proces vyžaduje mnoho úsilí a trpělivosti a vyhranit si své místo na trhu s jadem si žádá mnoho let zkušeností. Navzdory těmto obtížím je jade stále velmi ceněn jako luxusní klenot dnes i v minulosti.
Zpracování jadu do šperků
Jadeit, známý také jako "jade", patří mezi nejoblíbenější drahokamy na světě. Tento kámen se vyskytuje ve velmi omezených oblastech a jeho těžba je náročná a často velmi nebezpečná. Avšak v poslední době se stává stále více populárním zpracování jadu do šperků.
Zpracování jadu do šperků vyžaduje značné znalosti a umění šperkařů, kteří musí umět pracovat s tvrdostí kamene i s jeho specifickou strukturou. Pravdou ovšem je, že takovéto šperky jsou mimořádně krásné a hodnotné, protože jade patří mezi nejcennější drahokamy.
Pokud hledáte originální dárek pro své blízkého či chcete doplnit svoji sbírku šperků o něco opravdu zvláštního, určitě byste mohli uvažovat o kousku ze zpracovaného jadu. Tyto šperky krásně zdobí každou ruku či krk a navíc přináší s sebou i historii tohoto neskutečného klenotu.
Symbolika jadu
Symbolika jadu se vyskytuje v mnoha kulturách a tradicích. V některých z nich je jeho použití spojováno se škodlivostí a nebezpečím, zatímco v jiných je vnímán jako ochrana nebo amulet. Jeho toxicita a pronikavá síla jsou asociovány s působením negativních emocí, jako je hněv, závist nebo nenávist. Zároveň má ale také schopnost léčit a harmonizovat energii těla. Jad je často spojován s mocí, silou a bohatstvím - v této souvislosti se užívá například jadeit, drahý kámen s jasnou zelenou barvou. Ten symbolizuje hojnost a prosperitu a podporuje uklidnění mysli. Ve feng shui je jade také velmi oblíbeným materiálem pro talismany a prsteny proti špatnému oku. Celkově lze říci, že symbolika jadu představuje jak mravnostní rizika života, tak i možnosti růstu osobnosti a samotransformace.
Popularita jadu v šperkařství
Jade je drahý kámen, který se tradičně používá v šperkařství. Jeho popularita v této oblasti neustále roste a mnoho lidí si oblíbilo jeho specifickou zelenou barvu a hladký povrch. Jade patří mezi nejtvrdší drahé kameny na světě, což ho činí velmi odolným a trvanlivým materiálem pro šperky.
V posledních letech se jade stal stále více módním trendem, zejména v Asii a Severní Americe. Tento trend je založen na pověrách o tom, že jade přináší štěstí, prosperitu a dlouhověkost svému nositeli. Vzhledem k tomu, že tento drahokam pochází převážně z Asie, má také silné kulturní spojení s tímto regionem.
V současné době existuje celosvětový trend zaměřený na ekologičtější a udržitelné materiály v šperkařství. Jade se do této kategorie ideálně hodí jako přírodní kámen s minimálním dopadem na životní prostředí. Mnoho návrhářů proto začíná preferovat právě jade před syntetickými alternativami.
Popularita jadu v šperkařství roste z mnoha důvodů, včetně jeho krásného vzhledu, trvanlivosti a historických a kulturních spojení s Asii. Navíc se tento kámen stává symbolem udržitelnosti a ekologičtějšího přístupu v oblasti šperkařství, což jej činí ještě více atraktivním pro moderní zákazníky.
Péče o jadové šperky
Pokud vlastníte nebo si přejete pořídit jadový šperk, je zásadně důležité mu poskytnout adekvátní péči. Jad je totiž velmi citlivý materiál a nedoporučuje se ho vystavovat extrémním teplotám či vlhkosti. Pokud chcete svému jadovému šperku zajistit dlouhodobou životnost, doporučujeme jej pravidelně čistit měkkou látkou namočenou v mírně teplé vodě. Při nošení je vhodné zabránit kontaktu s parfémy nebo kosmetikou obsahující alkohol, které by mohly povrch jadu poškodit. V případě, že si nejste jisti jak správně pečovat o svůj jadový šperk, doporučujeme vyhledat radu od odborníka na klenoty.
Jadeit versus nefrit - rozdíly a podobnosti
Jadeit a nefrit jsou dva nejznámější druhy jader používaných v klenotech, špercích a sochách. I když se oba tyto kameny nazývají jade, jsou to ve skutečnosti dvě zcela odlišné horniny s různými fyzikálními a chemickými vlastnostmi.
Jadeit je minerál ze skupiny pyroxenů a je mnohem vzácnější než nefrit. Má vyšší tvrdost, hustotu a lesk a lze jej nalézt především v Myanmaru. Na rozdíl od nefritu má jadeit také různé barvy, jako jsou modrá, fialová nebo červená.
Nefrit na druhé straně patří do skupiny amfibolů a je méně tvrdý než jadeit. Jeho barva bývá zpravidla omezena na tóny zeleného odstínu. Nefrit se nachází hlavně v Číně, Kolumbii, Novém Zélandu a Kanadě.
I když jsou tyto dva druhy jader velmi odlišné, mají společnou některé podobnosti. Oba se totiž používají pro svou krásu a kvalitu již po staletí. Také mají historický i kulturní význam - například Mayové považovali nefrit za posvátný kámen a čínská kultura jade uctívá po tisíciletí.
Ať už máte raději jadeit nebo nefrit, oba tyto drahé kameny jsou jedinečné a krásné - a to je to, co z nich dělá tak cenné suroviny v šperkařském průmyslu.
Jade jako investice
Jade se často používá jako investiční kámen, a to zejména v Asii. Tento drahý kámen je považován za symbol štěstí, prosperity a dlouhověkosti, což ho činí velmi ceněným mezi zámožnými lidmi na celém světě. Investice do jsou proto často spojovány s hedvábnou cestou a obchodníky z této oblasti. Dnes se jade stává stále populárnějším mezi investory kvůli jeho vzácnosti a rostoucí poptávce z Číny, ale také kvůli jeho estetickému vzhledu, který je velmi atraktivní pro milovníky luxusního zboží. Pokud hledáte investici do exkluzivního produktu, jade by mohl být pro vás ta správná volba.
V závěru lze konstatovat, že jade není pouhým kamenem, ale má pro některé kultury zvláštní význam. Tento drahý kámen byl uctíván jako symbol moci a bohatství v mnoha civilizacích po tisíce let. Do dnešní doby si zachoval své místo nejen v oblasti šperkařství, ale také v esoterice a léčitelství. Jade je především krásný klenot, který zdobí korunky i šperky královských rodin. Jeho hluboké zelené barvy dokážou navodit klid a harmonii v našich srdcích a mysli.
Zdroje
Zdroje drahých kamenů jsou velmi cenné a ovlivňují nejenom trh s těmito kameny, ale i módu a design. Jade, který je považován za jeden z nejvíce ceněných kamenů, se především těží v Asii, konkrétně v Číně, Myanmaru a Kanadě. Toto kamenné bohatství lze nalézt v podobě masivů hluboko pod povrchem země a jeho sběr je velmi náročný proces. Kromě toho se také často jedná o práci nebezpečnou pro lidské zdraví a život, protože pracovníci musí být vystaveni nebezpečnému prachu, který může vyvolat onemocnění plic. Nicméně zdroje jadeu stále přitahují investory a obchodníky do Asie, kde je tento luxusní kámen stále ceněn více než diamanty.
Publikováno: 25. 09. 2023
Kategorie: šperky