ZLATO

(latinsky Aurum, chemická značka prvku Au)

Je chemicky odolný, velmi dobře tepelně i elektricky vodivý, ale poměrně měkký drahý kov žluté barvy. Již od dávnověku byl používán pro výrobu dekorativních předmětů a šperků a jako platidlo. V současné době je navíc důležitým materiálem v elektronice, kde je ceněn jeho nízký přechodový odpor a odolnost proti korozi. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí.

Používá se zejména k výrobě šperků a to ve formě slitin se stříbrem, mědí, zinkem, palladiem či niklem. Samotné ryzí zlato je příliš měkké a šperky z něj zhotovené by se nehodily pro praktické použití. Příměsi palladia a niklu navíc zbarvují vzniklou slitinu – vzniká tak v současné době dosti moderní bílé zlato (jako “bílé zlato” se dříve přeneseně označoval např. porcelán, cukr či sůl). Obsah zlata v klenotnických slitinách neboli ryzost se vyjadřuje v karátech (ryzí zlato je 24karátové).

Výroba a dovoz šperků a výrobků ze zlata podléhá puncovnímu zákonu. Šperky a produkty, jak nové, tak i staré určené k prodeji jsou opatřené puncem. Punc je rozdílný pro každou ryzost zvlášť.

STŘÍBRO 925

(angl. sterling silver – mincovní stříbro)

Po zlatě je stříbro snad nejznámějším vzácným kovem. Lidé ho využívají již více než 6 000 let a díky svému lesku, kráse a mnohostrannému využití je oblíbené dodnes.
Stříbro používané ve šperkařství je slitinou stříbra a jiných kovů. Označení 925 nám napoví, že obsahuje 925 částí stříbra z tisíciny, a zbylých 75 je jiný kov. Protože čisté stříbro je prostě příliš měkké pro výrobu a každodenní nošení, používá se obvykle měď, aby se dosáhlo pevnost a neztratila nádhera stříbra.
Stříbro může být pokryty rhodiem nebo zlatem (získává jasný, slunečný vzhled).
Přestože je stříbro levnější než zlato, stalo se velmi módním a často vyhledávaným kovem.

Nemáte ještě svůj stříbrný šperk? Prohlédněte si naši rozmanitou škálu stříbrných šperků v různých módních stylech.

PLATINA

(chemická značka Pt, lat. Platinum)

Je velmi těžký a chemicky mimořádně odolný drahý kov stříbřitě bílé barvy.
Ušlechtilý, odolný, kujný a tažný kov, elektricky i tepelně středně dobře vodivý. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí.
Název platina vznikl jako zdrobnělina ze španělského slova plata (stříbro), do češtiny ho můžeme přeložit jako stříbříčko.
Zajímavá je schopnost platiny pohlcovat značné objemy plynného vodíku. Platina vykazuje také značné katalytické vlastnosti, a to jak ve sloučeninách, tak ve formě kovu.

NEREZAVĚJÍCÍ OCEL 316L

(angl. stainless steel,známá také jako chirurgická ocel )

Výrobu nerezavějící oceli se podařilo zahájit již v roce 1913. Jednoduchým přidáním chromu, niklu, molybdenu nebo titánia do železa se zabrání korozi kovu. A to je právě vlastnost, kterou vzhledem na cenu, tato ocel vyniká. Odolá oděru, korozi i oxidaci. Pro výrobu šperků se používá ocel s označením 316L. Je oblíbená také pro svou tmavší kovovou barvu. Obvykle nevyvolává alergické reakce.
Šperky z oceli jsou dnes oblíbené hlavně pro tyto své vlastnosti, přijatelnou cenu, neobyčejný vzhled a trvanlivost.

GOLD PLATED, SILVER PLATED

(pokryté zlatem, pokryté stříbrem)

Šperky nebo bižuterie označené anglickým názvem gold plated nebo silver plated naznačují, že kov šperku (obvykle slitina mědi a cínu) je pokrytý tenkou vrstvou zlata nebo stříbra. Šperky tak získávají vzhled těchto vzácných kovů. Obvykle se k procesu pokrytí využívá speciální technologie elektrofrézy – rakouské licence, která chrání povrch před stíráním zlata a stříbra a zachovává lesk a vysokou kvalitu, nezávisle na času jejich používání.
Zlatem mohou být pokryty i šperky ze stříbra, pro co je často používán francouzský název vermeil.

RÓDIUM

Rodium je vzácný kov stříbrno-bílé barvy, jehož cena je poměrně vysoká. Je mimořádně chemicky odolné a společně s ruténiom a Palladiem patří do triády tzv.. lehkých platinových kovů. Název rhodium (řecky Rhodon) dostalo podle růžové barvy ródiovych sloučenin od svého objevitele pána Wollaston, který rovněž objevil i Palladium.
Kromě značné míry využití v chemickém průmyslu, v poslední době se stalo velmi zmiňovaným pojmem ve šperkařství a hlavně při výrobě bižuterie. Jeho velkou předností je i tvrdost. Pokovené jsou jím méně ušlechtilé kovy av poslední době je v módě také stříbro pokovené rhodiem, čímž jsou tyto šperky chráněny před zčernání a zvyšuje se jejich lesk.